EAD
Rodinné pasy
Miroslav Houška
MO Pelhřimov
Mladí křešťanští demokraté
KDU-ČSL

Nacházíte se zde: Úvodní stránka » Rozpočet kraje: KDU-ČSL chce víc peněz na boj se suchem

Rozpočet kraje: KDU-ČSL chce víc peněz na boj se suchem

Prosinec 16, 2015

Vysočina – Navýšit krajský rozpočet o 15 milionů na posílení zdrojů pitné vody a snížit ho o 4,5 milionů na platy tří nevyužitých uvolněných zastupitelů. To jsou hlavní připomínky lidoveckých zastupitelů k rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2016.
mirek_houska_smich2.JPG„Všichni pamatujeme letošní sucho, kdy v mnoha místech kraje došla pitná voda. Obcím a městům by proto finanční pomoc kraje měla přispět k posílení vodních zdrojů,“ vysvětlil bývalý krajský radní pro finance a současný zastupitel Miroslav Houška.
Evergreenem je snaha KDU-ČSL snížit položku výdajů o platy tří uvolněných funkcionářů (předsedů finančního a legislativního výboru a předsedy bezpečnostní komise). „Práce, kterou tito lidé vykonávají, není na celý úvazek a jejich pracovní pozice není pro kraj využita,“ tvrdí Houška.
Ten zároveň chválí příznivé příjmy z daní - což ale není zásluha kraje. „Souhlasím s panem náměstkem Novotným, že vývoj daňových příjmů se dostává do trendu před krizí v roce 2008,“ uvádí Houška. Dodává, že kraje si polepší i díky změnám rozpočtového určení daní, kdy se vrátí na původních 8,92 % z celostátního výnosu daní. „Proto souhlasíme s dalším navýšením daňových příjmů kraje o 35 milionů, o které se zvýší i výdaje v tzv. nespecifikované rezervě kraje,“ vysvětluje lidovecký zastupitel.
Podle něj si kraj slušně vedl i v čerpání dotací: v období EU 2007-13 se na Vysočině investovalo 7,5 miliard, z toho kraj zaplatil 30 procent. Nejdražší byl hlavní pavilon v pelhřimovské nemocnici (477 mil., z toho kraj 336 mil.). V nedokončených a plánovaných projektech 2014-20 se má proinvestovat 10,8 miliard – nejdražší má být jihovýchodní obchvat Jihlavy (636 mil., z toho kraj 95 mil.).
Lidovci také vítají program Kotlíkové dotace pro Kraj Vysočina, kde se počítá s částkou 238 milionů korun. Zdůrazňují ale, že kraj se na něm nijak finančně nepodílí, jen dotace „přeposílá“ lidem.