EAD
Rodinné pasy
Miroslav Houška
MO Pelhřimov
Mladí křešťanští demokraté
KDU-ČSL

Nacházíte se zde: Úvodní stránka » Manželé Ochovi vyprávěli o svém soukromém děcáku

Manželé Ochovi vyprávěli o svém soukromém děcáku

Květen 16, 2018

Humpolec – Velké odhodlání, vytrvalost a zároveň rozumný nadhled – to bylo znát z vyprávění manželů Hany a Tomáše Ochových, kterým „mámo“ a „táto“ dnes říká téměř 20 dětí. Besedu s nimi v Humpolci 15. května (na Mezinárodní den rodin) uspořádaly KDU-ČSL a Charita. celkova.jpg
„Někdo se diví, jak stíhám vařit a prát pro tolik lidí, ale to je to poslední. Hlavní je výchova. Už proto, že všechny děti, které jsme si vzali, byly problémové. Například osmiletý kluk sotva uměl mluvit. Neměly žádné návyky, na Vánoce se třeba vrhly na dárky jako zvířátka. Jiný kluk zase za rok přinesl ze školy 40 poznámek,“ svěřila se mimo jiné Hana Ochová, která pořádá výlety a společné akce nejen pro své biologické a osvojené děti, ale také pro děti z okolních rodin nebo spolužáky.
Tomáš Och pochází z Humpolce a se svou ženou nejprve začínali jako pěstouni a pak začali jako jedni z prvních v Česku provozovat soukromý dětský domov, protože stát tehdy nepovoloval tak velké pěstounské rodiny. Na dotaz, co je v jejich poslání motivuje, Ochovi odpověděli, že hlavně vědomí toho, že všechny osvojené děti už dnes předčí své rodiče (vzděláním, chováním, zázemím atd.) – občas prý děti ve vzteku chtějí odjet k biologickým rodičům, ale brzy se vracejí zpět k Ochovým.
„Hlavní problém je, že v sobě nemají zodpovědnost, nemají „stopku“, hranice pro své chování, protože jejich rodiče byli také nezodpovědní a nestarali se o ně,“ vysvětlil Tomáš Och. Podle něj je dnes trend „držet“ dítě co nejdéle i v problémové rodině, ale bohužel i za cenu, že se vyhrotí jeho chování, takže pak už nejde do dětského domova, ale rovnou do výchovného ústavu.
Další dotaz z publika zněl, jak se snášejí biologické a „osvojené“ děti. „Jsme rádi, že nám nikdy naše vlastní děti nevyčetly, že jsme si přibrali další,“ reagovala Hana Ochová. Kuriozitou je, že sice osvojené děti mívají psychické handicapy, ale i díky pohybu a sportu neznají antibiotika a většina ani nebyla u lékaře s běžnými nemocemi. Přínosem besedy byla i účast manželů Moniky a Aleše Dietrichových, kteří vedou a doprovázejí pěstouny na Vysočině a kteří v řadě věcí Ochovi doplnili.